Vánoce jsou speciální událost, na kterou se většina z nás těší celý rok. Sejdeme se s rodinou, pustíme si pohádky a rozdáme si dárky. A u toho se taky dobře najíme. Není divu, že s příchodem podzimu mnoho z nás přemýšlí, jak bude vypadat vánočně prostřená tabule. Pokud nevíte, nechte se inspirovat těmito nápady!
Vánoční cukroví už máte hotové, dárky zabalené a také už máte alespoň mlhavou představu o tom, koho pojedete mezi svátky navštívit. Některé věci ale nejsou jasné až do poslední chvíle. Jednou z nich je vzhled vánočně prostřeného stolu.
Možná o nějaké změně vůbec neuvažujete, protože vzhled stolu je u vás stále stejný. Nechtělo by to ale už konečně taky nějakou změnu, která všechny překvapí?
Ať už sledujete trendy vánočního prostírání, nebo nikoliv, v našem malém průvodci najdete vše, co potřebujete vědět.
S ubrusem, nebo bez?
Co člověk, to rozdílný přístup. Zatímco u někoho doma je tradicí dávat na stůl ubrus, někdo preferuje sváteční tabuli bez něj. To ale znamená, že stůl pod talíři může vypadat fádně a hole.
Pokud pro vás vánoční večeře bez ubrusu nepřipadá v úvahu, buď zaskočte do nejbližší švadlenky a doma látku objeďte šicím strojem (jinak se bude třepit a párat), nebo rychle utíkejte do obchodu a podívejte se, jaké typy ubrusů jsou v něm k mání. Ve všech případech potřebujete znát velikost stolu. Také nezapomínejte na to, že k ní musíte připočítat z každé strany několik centimetrů na převis. Jinak nebude váš stůl vypadat ani trochu dobře.
V případě, že je pro vás naopak noční můrou stolování s ubrusem, který se může ušpinit od salátu, nebo od vosku z hořící svíčky, zkuste si obstarat alespoň sváteční prostírání.
A co štola?
Štola je úzký pruh látky, který se dává na střed stolu. Většinou bývá kontrastní, nebo nějak zdobená. Spousta lidí nemá s její přítomností na sváteční tabuli žádnou zkušenost, ale s trochou fantazie se s ní dá celkem vyhrát. Nemusí být jen rovně položená ve středu. Štoly z lehčích látek lze i různě kroutit a pokládat na ně předměty. Takže pak prostírání působí zajímavě a plasticky. (Pokud smíme radit, štolu používejte výhradně na ubrus.)
Vánoční porcelán
V posledních letech je zvykem, že si některé domácnosti pořizují speciální vánoční porcelán. Může mít velmi čistý design, ale výjimkou nejsou ani talíře s potiskem a dalšími vánočními motivy.
Nešlápnete vedle ani se starožitnými vintage talíři. Například s takovými, jejichž bílý základ doplňuje zlaté zdobení. Mějte ale na paměti, že je nelze vkládat do mikrovlnné trouby a nehodí se do myčky.
Skleničky
O Vánocích zapomeňte na omlácené skleničky, které používáte celý rok na šťávu, či na vodu. Na stůl se hodí jedině vinné sklenice (do kterých dětem můžete nalít nealkoholický nápoj), nebo elegantní broušené sklenice pro speciální příležitosti. Všechny by měly být (snad jen s výjimkou velmi malých dětí) v jednom stylu.
Příbory
Kdo chce mít vánoční tabuli vyšperkovanou do posledního detailu, měl by myslet i na sváteční příbory. Pro speciální příležitosti se hodí třeba černé, zlaté nebo měděné.
Ubrousky
U žádné speciální příležitosti nesmí chybět ubrousky. Buď plátěné, které se pak perou v pračce, nebo papírové. V současné době lze koupit papírové ubrousky s nepřeberným množstvím vánočních motivů, takže jimi můžete dost ovlivnit celkové vyznění finálního vzhledu svátečního stolu.
Další ozdoby
K Vánocům patří ozdoby, takže není důvod s nimi nějak šetřit. Na štolu postavte svícny se svíčkami, dřevěné dekorace, rozházejte po stole flitry ve tvaru vloček, nebo hvězdiček nebo prostě jenom položte na stůl vaše nejoblíbenější baňky. Fantazii se meze nekladou.
Jaký vzhled štědrovečerní tabule plánujete pro letošek vy?