Podzim je tu a s ním přichází chladné počasí i období nachlazení a chřipek. Ať už se jen potřebujete zahřát, nebo se vypotit v posteli, vyzkoušejte lahodnou japonskou polévku ramen. A to hned na tři atraktivní způsoby!
Ramen je termín pro silný japonský vývar s nudlemi. Může se dělat jak z hovězího, tak vepřového či kuřecího masa. Do polévky se navíc přidávají i nakrájené plátky masa, houby nebo dokonce uvařené vejce. Opravdová polévka ramen je však hodně komplikovaná. Jak na čas, tak na ingredience. Když se ji ale rozhodnete vyzkoušet, uvidíte, že za tu námahu a čas jednoznačně stojí.
Recepty na ramen vám nabídneme níže.
Ramen s hovězím masem
Budete potřebovat: 3 stroužky česneku, 4 cm čerstvého zázvoru, 250 g hovězího steaku (ideální je libové maso, nikoliv prorostlé a tučné), ½ pálivé papričky, 5 lžic sojové omáčky, 3 lžíce sezamového oleje, 1 lžíci rýžového octa, 1 a ½ lžíce hnědého cukru, 2 vejce, 125 g celých baby kukuřic, 1 jarní cibulku, 1,5 litru domácího hovězího vývaru z kostí, 3 lžíce rybí omáčky, 250 g udon nudlí, koriandr, sezam, sůl, pepř
Začněte tím, že si večer, nebo den před vařením polévky připravíte silný hovězí vývar. Ideální je ten, na který použijete hovězí kosti, které se dají sehnat za pár korun v každém lepším řeznictví. Sice je to práce navíc, ale získáte mnohem lepší chuť než u vývaru z kostky. Podle potřeby vývar proceďte, aby v něm nebyl kal.
V hmoždíři rozmačkejte nakrájený česnek s půlkou čerstvého (oloupaného) zázvoru. Jakmile vznikne pasta, v misce smíchejte tuto směs s nakrájenou papričkou, dvěma lžícemi sojové omáčky, lžící oleje, cukrem a octem. Důkladně promíchejte a pak v této směsi obalte očištěné hovězí. V ní ho nechte 30 minut.
Na pánvi rozpalte zbytek oleje a orestujte na něm kukuřičky s jarní cibulkou a nakrájenou polovinou zázvoru. Opékejte cca 3 minuty. Posléze tuto směs přidejte do připraveného vývaru. Následně do hrnce dejte udon nudle a nechte je vařit po dobu 10 minut. Tento čas využijte pro uvaření vejce. (Vaří se 4 minuty.) Maso orestujte na pánvi a její zbytek přidejte do polévky. Jakmile bude maso opečené ze všech stran, nakrájejte ho na velmi tenké plátky. Polévku podávejte s nakrájeným masem, vejcem, koriandrem a sezamem.
Ramen s vepřovým masem
Budete potřebovat: 1 lžíci saké, 1 lžíci mirin, 1 stroužek česneku, 1 lžičku nastrouhaného zázvoru, 50 ml tmavé sojové omáčky, 50 ml světlé sojové omáčky, 1 lžíci cukru krupice, 750 g bůčku, 4 vejce, 2 litry kuřecího vývaru, 250 g udon nudlí, jarní cibulku
Rozpalte pánev na střední teplotu a dejte do ní mirin a saké. Pomalu přiveďte tuto tekutinu k varu. Poté do základu přidejte rozmačkaný česnek, cukr, nastrouhaný zázvor a oba druhy sojové omáčky. Po cca 5 minutách odstavte a nechte základ vychladnout. Mezi tím nakrájejte bůček. Rozdělte ho na dvě půlky a dejte oba kusy do pánve. Maso přelijte marinádou a nechte ho opékat. Maso přikryjte poklicí a duste asi 1 hodinu.
Jakmile je bůček studený, nakrájejte ho na tenké plátky. Dejte vařit vejce, cca na 5 minut. Poté vajíčka okamžitě zchlaďte. Vejce přelijte vývarem a nechte je stát 30 minut. Poté je rozpulte. Uvařte nudle, všechny ingredience (mimo vejce a maso) dejte do vývaru, ozdobte misku a můžete jíst.
Ramen s kuřecím masem
Budete potřebovat: 1 pórek rozdělený na 4 díly, zázvor, 4 stroužky česneku, rostlinný olej, 1 řasu kombu, 1 hrnek sojové omáčky, kuřecí skelet na vývar, libové kuřecí maso, sůl, 1 balíček udon nudlí, 2 vejce, 2 jarní cibulky
V pánvi orestujte na oleji pórek, nastrouhaný zázvor a rozmačkaný česnek. Smažte pozvolna 30-40 minut. Chcete docílit tmavě hnědé barvy všech ingrediencí. Do velkého hrnce dejte řasu kombu, kuřecí skelet a 2,5 litru vody. Přiveďte k varu a sbírejte pěnu. Poté vyndejte řasu a přidejte do polévky základ s pórkem. Společně vařte cca 1,5 hodiny. Vývar zceďte, aby nebyl kalný. Do vývaru dejte sojovou omáčku a sůl. Pak přidejte nudle, vejce a nakrájenou jarní cibulku.
Pokud budete chtít, do ramen můžete přidat i klíčky, další bylinky nebo houby. Velmi populární je i speciální kuřecí roláda. Fantazii se meze nekladou.
Přejeme vám dobrou chuť!
Hovězí vyzkoušen. Jediný, co jsem neměl, byly baby kukuřičky… a teda i pravý vývar, ale výpeky z pánve a zbytky různých dalších štáviček, co pustilo maso, slité do polévky, tu chuť bujonu dokonale zamaskovaly. I tak to byla paráda. Fajn recept, díky. 🙂