Pohanka recept: Víme jak na ni!

Pohanka je potravina, která má své místo v oblasti zdravé výživy. Málokdo po ní ale sáhne, protože ne každý ji umí připravit tak, aby mu chutnala. Jak ji tedy uvařit, aby měla u vás doma úspěch?

Pohanka je zdraví prospěšná. Jelikož neobsahuje lepek, mohou ji konzumovat i lidé, kteří trpí celiakií. Také obsahuje rutin, který je důležitý při boji s křečovými žilami a hemoroidy. Jenže, jde o potravinu, se kterou si mnozí neví příliš rady. Proto se mnohdy raději nenamáhají s ní něco podnikat, protože tuší, že jejich snažení by stejně nemělo (s největší pravděpodobností) žádný valný úspěch.

Pokud to chcete změnit, níže vám nabídneme pár tipů na přípravu pohanky, díky kterým na ni možná změníte názor.

Základní příprava

buckwheat g478000a52 1920

V první řadě si kupte mechanicky loupanou pohanku, která má mnohem příjemnější chuť. Po rozbalení ji následně důkladně propláchněte vodou, čímž z ní odstraníte prach a další případné nečistoty. Pohanku můžete následně uvařit. Takto připravená pohanka bude sice rychle hotová, na druhou stranu ale přijde o část důležitých živin. Proto se často doporučuje její spaření a následně “dojití” pod pokličkou. (V takovém případě příprava trvá i několik hodin, nutriční hodnoty by ale měly být v tomto případě vyšší.) V neposlední řadě se také doporučuje noční máčení pohanky. (Večer ji dáte do vody a ráno, nebo dopoledne, s ní začnete pracovat.)

Platí, že při vaření pohanky by mělo být vody vždy o něco málo víc. Při vaření 100 g pohanky si připravte 150 ml vody, při vaření 200 g pohanky si připravte 250 ml vody atd. Pokud pohanku necháte dojít bez vaření, poměr je 2:1 ve prospěch vody. Voda by měla být teplá a vršek hrnce by měl být zakrytý pokličkou, nebo utěrkou.

Úsporné pohankové placky

Budete potřebovat:

  • 100 g pohanky
  • 200 ml vody (ale mějte jí stranou trochu víc)
  • 2 lžíce lněného semínka
  • kmín
  • bylinky
  • sůl

Začněte tím, že pohanku propláchnete a dáte ji do misky, ve které ji zalijete vodou (cca 100 ml). Pohanka by neměla vyčnívat ven, takže vody nalijte tolik, kolik bude potřeba. (Jestli to bude o pár ml víc, tak to vůbec ničemu nevadí.) Následně pohanku nechte stát alespoň 2 hodiny.

Jakmile je pohanka připravená, slijte z ní přebytečnou tekutinu. Následně ji dejte do mixéru a rozmixujte ji se 100 ml vody. Díky tomu by vám mělo vzniknout řidší lívancové těsto, do kterého dáte bylinky, sůl a semínka. Nakonec tyto lívance smažte na pánvi s malým množstvím oleje z obou stran. Tyto placky můžete podávat například k polévce, nebo ke guláši.

Máte rádi pohanku? Pokud ano, jaký je váš nejoblíbenější recept?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohanka – Pohanka (česky)

 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář