Pokud jste se někdy dostali do opravdu luxusní restaurace, není vyloučeno, že jste na jídelním lístku viděli jídlo s křepelčími vejci. Všichni víme, že oproti těm slepičím jsou podstatně menší. Málokdo z nás ale ví, jak dlouho se má křepelčí vejce vařit, jak chutná, nebo zda je z něj možné udělat volské oko. Pokud jste zvědaví, určitě byste si měli přečíst náš dnešní článek.
V případě, že se neřadíte k horním deseti tisícům, je pravděpodobné, že křepelčí vejce znáte pouze z vyprávění a z pohádek, ve kterých se to jimi jenom hemží. (Stejně, jako třeba bažanty nebo pávy.) A v restauraci, která je nabízí, máte zrovna chuť dát si něco jiného. Takže vlastně stále netušíte, zda by vám recepty z křepelčích vajec chutnaly, nebo ne. Díky čemuž se ani nestaráte o to, jaké má křepelčí vejce nutriční hodnoty. (Zajímavé.)
Jelikož se ale dají tato malá vajíčka občas někde koupit, můžete si vyzkoušet jejich přípravu v domácích podmínkách. Jak ale k takto specifické surovině přistupovat, aby se neznehodnotila?
Volské oko z křepelčího vejce asi neuděláte. Nebo ne v takové velikosti, aby nesloužilo jenom jako ozdoba. Můžete ho ale zkusit uvařit natvrdo, nebo jiným, exkluzívnějším, způsobem.
Recepty z křepelčích vajec
Křepelčí vejce natvrdo
V první řadě je důležité si osvojit úplné základy. Jak už bylo řečeno, slepičí a křepelčí vejce se dost liší svou velikostí. Nelze tedy vycházet z nám všem známého postupu.
Začněte tak, že do kastrolu, nebo plecháčku dáte vodu a přivedete ji k varu. (Pro vaření stačí 3 cm.) Do vroucí vody dejte vejce, přikryjte je pokličkou a vařte je po dobu čtyř minut. Nakonec je zchlaďte pod studenou tekoucí vodou.
Křepelčí vejce s houbami a sýrem
Budete potřebovat: své oblíbené čerstvé a očištěné houby, máslo, strouhaný sýr, bylinky a několik křepelčích vajec (vše podle velikosti společnosti a chuti)
Nakrájené a očištěné houby rychle osmažte s bylinkami na másle. Následně je dejte do zapékací misky, dejte na ně malé množství nastrouhaného sýra a přelijte je rozšlehanými křepelčími vejci. Dejte péct na 180 °C po dobu 15 minut.
Šunkové muffiny se sýrem a křepelčími vejci
Budete potřebovat: šunku Serrano, parmazán, křepelčí vejce, šlehačku, pepř a muškátový oříšek
Do formy na muffiny poklaďte šunku Serrano, tak, aby udělala košíčky. Ty pak dejte do trouby rozehřáté na 200 °C na dobu 5 minut. Cílem je, aby byla šunka dokonale křupavá. Nechte maso vychladnout a do každého košíčku rozklepněte vejce. Následně dejte navrch trochu šlehačky s trochou pepře a nastrouhaného muškátového oříšku. Pečte další čtyři minuty a nakonec vršek každého muffinu ozdobte nastrouhaným parmazánem.
Jak mohou přispět ke zdraví?
Jak už bylo řečeno, křepelčí vejce mají velmi zajímavé nutriční hodnoty. Proto se o nich dá hovořit v souvislosti se zdravým životním stylem.
V každém vajíčku najdeme cholin, riboflavin, vitamín A, vitamín B12, železo, fosfor nebo selen. Samozřejmě, vzhledem k velikosti je to jen malé množství. I tak lze ale křepelčí vejce využít pro ozvláštnění jídelníčku.
Co se týče zdravotních přínosů, o křepelčích vejcích se často hovoří v souvislosti s ochranou buněk. Také mohou zmírňovat příznaky některých alergií. U provedených testů ale není zatím úplně jasné, zda šlo pouze o efekt samotných vajec, nebo na potlačení symptomů mělo vliv i něco dalšího.
V současné době se také provádí výzkumy, zda by bylo možné křepelčí vejce používat při léčbě salmonelózy.
Co se týče rizik, je nutno říct, že:
- Těhotné ženy, děti a lidé s nemocným imunitním systémem by neměli jíst křepelčí vejce vůbec, nebo jen velmi dobře tepelně upravené
- Jsou nevhodná pro lidi s alergií na vejce
- Můžete mít alergii na křepelčí vejce i přesto, že nemáte alergii na ta slepičí
Jak vidíte, jde o opravdu velmi zajímavou surovinu, kterou byste měli alespoň jednou vyzkoušet.
Vařili jste někdy vejce z křepelky? Pokud ano, jak to dopadlo?
Zdroje informací
https://triedandsupplied.com/saucydressings/quails-eggs/ – Jak uvařit křepelčí vejce a nápady, jak s nimi naložit (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/quail-eggs-benefits – Křepelčí vejce: Výživa, výhody a rizika (anglicky)