Kdoule je jediný zástupce kdouloně. I když toto ovoce hodně lidí nezná, v poslední době zažívá svou renesanci. Proč? Především proto, že má zajímavou chuť a dá se připravit na mnoho rozličných způsobů. Máte zájem ji v dohledné době vyzkoušet? Pokud ano, níže vám nabídneme několik osvědčených receptů.
Kdoule může mít podobu stromu nebo keře. Kdo bude mít štěstí, ten pak může sklízet její plody, které se podobají klasickým jablkům. Od nich se ale o dost liší, protože bývají tvrdší a mají příjemnější aroma. Velkým rozdílem je i to, že kdoule se nedá v syrovém stavu prakticky jíst, takže je vhodné znát způsoby její úpravy. Vzhledem k tomu, že voní po citrusovém ovoci, určitě se můžete těšit na velmi příjemný gurmánský zážitek.
Pokud kdouli nebudete chtít pěstovat jen na okrasu (což mnoho lidí činí) níže se podíváme na to, co s ní můžete udělat.
Kdoulový džem
Budete potřebovat:
- 0,5 kg cukru
- 1 ks citronu
- Vodu
- Čerstvě utržené kdoule
Utržené kdoule nejprve očistěte a zbavte je jejich slupky a jádřince. Poté dužinu nakrájejte na menší kostky. V cca 300 ml vody rozpusťte na plameni cukr. Mezi tím ve zbývající vodě povařte nakrájené ovoce s citronovou šťávou. (Než ho vymačkáte, nastrouhejte jeho kůru, kterou budete potřebovat později.)
Jakmile jsou kdoule uvařené, dejte je do cukrového rozvaru s nastrouhanou kůrou z citronu, o které jsme hovořili výše. Pro co největší jemnost můžete tuto směs rozmixovat ponorným mixérem. Poté už stačí naplnit džemem čisté zavařovací sklenice, ve kterých ho budete uchovávat pro budoucí potřebu.
Kdoulový sýr
Budete potřebovat:
- 4-5 kdoulí
- Cukr
- Citronovou kůru
Začněte tím, že dáte v hrnci vařit vodu. Mezi tím zbavte kdoule chloupků a nakrájejte je na menší kostky. Ty pak vařte tak dlouho, dokud nebudou úplně měkké. Jakmile se tak stane, vezměte jemné sítko a ovoce přes něj propasírujte. Pak do pyré přidejte cukr a citronovou kůru a vše pořádně zamíchejte.
Následně postupujte tak, že vyložíte kulatou formu na koláč alobalem a směs z kdoulí do ní rovnoměrně rozprostřete lžící nebo stěrkou. Následně dejte plech na nízkou teplotu do trouby a nechte kdoulový sýr na několik hodin sušit. (Pokud máte sušičku, můžete místo trouby použít i ji.)
Pečené kdoule
Budete potřebovat:
- 4 kdoule
- 2 lžíce citronové šťávy
- 4 lžíce rybízového džemu
- 8 lžic červeného vína
- 4 lžíce cukru moučka
- 100 g nasekaných ořechů
Kdoule očistěte, oloupejte a nakrájejte na menší kostky. Následně dáte vařit 1,5 l vody s vymačkanou citronovou šťávou, do které dáte kdoule na 5 minut vařit. Mezi tím si rozpalte troubu na 200 °C a vymažte zapékací misky malým množstvím másla. Nakrájené a povařené kdoule dejte do misek, ve kterých je potřete džemem a vínem. Poté dejte ovoce péct na 20 minut do trouby. Kdoule ozdobte cukrem a ořechy a dejte je péct ještě na 10 minut. Poté můžete podávat.
Co dalšího můžete z tohoto ovoce udělat?
U kdoulí a jejich zpracování se fantazii meze nekladou. Pokud jste dostatečně podnikaví, můžete vyzkoušet kdoulový likér. O něco konzervativnějším nápadem je kdoulový kompot, který může posloužit jako dobrý základ pro koláč.
Dále se poměrně často využije kdoulová pálenka, za kterou nezůstávají pozadu kdoulová povidla, která se hodí třeba do koláče.
Zkoušeli jste někdy vařit kdoule, nebo o tomto ovoci slyšíte dnes poprvé?