Česká kuchyně si vystačí s několika základními druhy koření. Obvykle využíváme sůl a pepř, bobkový list nebo červenou papriku. Ti odvážnější se dokonce uvolí vyzkoušet i aromatický muškátový oříšek. Už jste se ale někdy odhodlali zkusit exotické koření jménem kardamom?
V některých evropských (například severských), ale i světových kuchyních je kardamom jako doma. Nejen, že krásně voní, ale také jídlům dodává zajímavou chuť. Věděli jste ale, že kardamom platil i za afrodiziakum? A že je dobrý i kardamom do kávy?
Jelikož toho o tomto koření nejspíš hodně nevíte, to nejzajímavější vám představíme v následujících několika odstavcích.
Kardamom, nebo kardamon? – jaký z nich je správně?
Občas se na internetu, nebo v prodejnách s potravinami setkáte se štítkem mletý kardamon. Tento název ale není technicky vzato správný. Tomuto koření se totiž říká kardamom. Základem je totiž latinské slovo cardamomum, které označuje typ cizokrajného koření. Tuto informaci si proto zapište za uši. A případně opravte každého, kdo bude jeho jméno komolit.
Kardamom a jeho účinky na zdraví
Jelikož byl kardamom hojně používán už v dřívějších dobách, máme poměrně dobré informace o tom, jaké může mít jeho pravidelné používání dopady na lidské zdraví.
Jakých 10 zdravotních účinků vám může kardamom přinést?
Budete se divit, ale kardamom může být prospěšný jak mladým, tak starým lidem. Samozřejmě, jeho užívání ale nemůže nahradit klasické léky, nebo návštěvu zdravotnického zařízení. Pokud navíc dlouhodobě užíváte nějaké medikamenty na předpis, je důležité o nasazení kardamomu informovat vašeho ošetřujícího lékaře.
Kardamomu se nejčastěji připisuje schopnost:
- Bojovat proti volným radikálům
- Podporovat vylučování vody z těla
- Bojovat proti zánětům
- Podporovat trávení
- Zlepšovat dech
- Předcházet zubním kazům
- Zlepšovat hospodaření těla s kyslíkem
- Podporovat normální hladinu cukru v krvi
- Zmírňovat úzkosti
- Podporovat hubnutí
Kardamom můžete do svého jídelníčku zařadit ve formě koření. Také se ale vyrábí kardamomové pečivo a sušenky. Speciálně se dívejte po těch, které pocházejí ze Skandinávie. (Kardamom je nedílnou součástí skořicových šneků.) Fajnšmekrům bude vyhovovat i čaj s kardamomem, který jim pomůže ozvláštnit každé odpoledne, nebo snídani.
Jeho velkou výhodou je zároveň to, že je pro většinu lidí považován za bezpečný. Jediné, u koho je nutné jeho příjem více hlídat jsou těhotné a kojící ženy a malé děti.
Čím lze v receptu nahradit kardamom?
Ačkoliv se u nás kardamom bez problémů prodává, ne všechny obchody ho mají v nabídce. A nákup po internetu nemusí být kvůli dopravě a poštovnému výhodný. Čím tedy chybějící kardamom při vaření nahradit?
Nejlepšího výsledku docílíte, když smícháte:
- Zázvor a skořici
- Skořici a muškátový oříšek
- Skořici a mletý hřebíček
Jelikož jde o velmi aromatické druhy koření, je extrémně důležité, aby vám neujela ruka. Pak by se mohlo stát, že jídlo bude kvůli silné chuti prakticky nepoživatelné. Myslete tedy na to, že v některých případech je méně doopravdy více.
Používali jste někdy při vaření kardamom? Pokud ano, do jakého receptu jste se ho rozhodli přidat?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kardamom_(koření) – Kardamom (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/cardamom-benefits – 10 účinků kardamomu na lidské zdraví (anglicky)
https://www.thespruceeats.com/cardamom-substitute-4154297 – Čím nahradit kardamom? (anglicky)