Jak naložit maso na svíčkovou: Hlavní roli hraje koření

Milujete svíčkovou na smetaně z restaurace, ale žádný předchozí pokus o její domácí přípravu se vám nepovedl podle představ? Kromě správného postupu při přípravě omáčky je velmi důležité správné nakládání masa na svíčkovou, které mu dodá lahodnou křehkost, šťavnatost a chuť. A právě na to se podíváme v dnešním článku!

Svíčková na smetaně patří mezi nejoblíbenější česká jídla, nad kterými se oblizují za ušima i cizinci. Vzhledem k tomu, že se jedná o sváteční pokrm, poměrně běžně se s ní setkáme na svatbách, ale také na pohřbech.

Kdo však má s přípravou svíčkové předchozí zkušenost, ten ví, že nejde o úplně jednoduchý recept, který by byl vhodný i pro začátečníky. Velkou měrou proto, že je životně důležité zvolit správný typ masa, dobře ho ochutit a dodržet správný technologický postup při přípravě omáčky.

Určitou výzvu může také představovat i příprava poctivého domácího knedlíku, který může být v krajním případě sražený či přesolený. Pokud se ale nebojíte výzev, je možné se správný postup svíčkové naučit. A není poté vyloučeno, že si k vám budou chodit pro radu další začátečníci, kteří vás budou považovat za spolehlivý zdroj informací.

Co tedy potřebujete pro úspěšné složení této zkoušky vědět?

Typ masa

Samozřejmě, svíčkovou můžete uvařit z různých druhů masa, než je požadovaná hovězí svíčková. Správně pak ale musíte uvádět, že se jedná o plec na smetaně, kýtu na smetaně atd. (To platí hlavně pro restaurační provozy, které by mohly klamat spotřebitele.)

Pokud se rozhodnete pro přípravu falešné svíčkové doma (nebo jiného masa na smetaně), pak jí tak můžete klidně říkat a použití jiného masa než hovězí svíčkové ničemu nevadí.

Sáhnout můžete například po vepřovém. Drůbeží se pro tento typ pokrmu naopak moc nehodí.

Přečtěte si: Tahle sekaná se povede i bez prasklin!

Marinování masa na svíčkovou

jak naložit maso na svíčkovou

Aby byla svíčková opravdu lahodná, před tepelnou úpravou se maso často špikuje. To mu propůjčuje zajímavější chuť a křehkost.

Z toho důvodu udělejte do masa několik otvorů (z boku) ostrým nožem. Do těchto kapes následně vložte špalíčky špeku, který maso zvláční a dodá mu zajímavější chuť. Výhodou navíc je, že během dlouhé tepelné přípravy se maso nevysuší.

Množství špeku volte spíš větší než menší, protože počítejte s tím, že během přípravy se jeho podstatná část rozpustí do výpeku.

Aby se vám se špekem dobře pracovalo, neměl by mít pokojovou teplotu, protože pak bude nepříjemně klouzat. Někteří kuchaři ho proto dávají zhruba na hodinu do mrazáku, aby trochu ztuhl a šel do masa mnohem lépe vkládat. Co se týče velikosti špalíčků, měly by mít na sílu alespoň 1 cm.

Dále je pro úspěšnou přípravu svíčkové důležité, abyste zvolili správný poměr zeleniny k velikosti masa. Uvádí se, že na každé 1 kg masa je potřeba 1 kg kořenové zeleniny. Za nejlepší se pak považuje poměr 1 dílu celeru a 1 dílu petržele na 2 díly mrkve. Zeleninu  nastrouhejte na hrubém struhadle. Třetinu zeleniny dejte na dno hrnce a pak na ni položte maso, které můžete polít horkým máslem. Poté přidejte zbytek zeleniny a maso dejte na 24 hodin odpočívat do lednice. Maso před vložením do lednice přiklopte kastrolem nebo folií, aby nenačichlo pachy z lednice.

V den vaření nezapomeňte maso se zeleninou důkladně orestovat (takže nikam nespěchejte). Při vaření pak nezapomeňte přidat černý pepř, nové koření a bobkový list. Omáčka se pak ladí cukrem, citronem a vinným octem.

Povedla se vám svíčková hned na první pokus, nebo jste museli nějakou dobu trénovat?

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář