Jak sladit celý interiér kuchyně

Když se pustíte do renovace kuchyně, první věc, na kterou byste se měli zaměřit je, aby vše, co do kuchyně vyberete, vzájemně ladilo. A to nemusí být vůbec jednoduchý úkol. Jak na to? To se dozvíte v tomto článku. 

Málokdo se narodí se schopností naprosto bezchybného plánování a zařizování interiérů. Aby byly předměty nejen praktické, ale i hezké chce velkou dávku fantazie a představivosti. Není to tedy pouze o tom jít a koupit první předmět, který vám přijde pod ruku. 

V případě, že je vaším cílem nová, krásná a plně funkční kuchyň můžete narazit na celou řadu věcí, na které je potřeba během celého procesu myslet.  

Proto vám přinášíme několik tipů, které vás navedou správným směrem a díky kterým bude vaše nová kuchyň zkrátka úžasná. 

Dobrý plán 

Hned na začátku byste se měli posadit ke stolu a napsat si na papír několik důležitých bodů, ve kterých si odpovíte na otázky: 

  • Měla by být kuchyň tmavá, nebo světlá? 
  • Chci spíše moderní, nebo klasický vzhled kuchyně? 
  • Které ostatní barvy mimo základní spektrum (černá, bílá) se mi líbí? 
  • Je pro mě něco zvlášť důležité? (Může se jednat o extra osvětlení, extra úložné prostory a podobně.) 
  • Chci si kuchyni zařídit svépomocí, nebo si někoho najmu? 
  • Jaký je můj rozpočet? 

Jakmile si na tyto otázky odpovíte, zkuste své postřehy zkonzultovat s dalšími členy rodiny. Ti vám možná pomohou objevit body, na které jste si během psaní nevzpomněli. 

Vizualizace 

Jakmile máte hotový seznam bodů, vydejte se s rodinou na obhlídku terénu. To v překladu znamená, že můžete začít brouzdat po internetu a pravidelně navštěvovat prodejny s nábytkem. Zde si můžete na vlastní oči ověřit, zda má vaše schéma šanci fungovat.  

pexels photo 273822

Také získáte poměrně dobrý přehled o cenách materiálů a v některých prodejnách dokonce můžete získat i grafickou vizualizaci vašich plánů. 

Pokud se rozhodnete, že si vizualizaci budete dělat svépomocí (a nezáleží, zda na počítači či na papíře), vždy je lepší s ní začít až po prohlídce obchodů. Vyhnete se tak tomu, že si naplánujete něco, co není nikde k dostání. Případně něco, co by vyžadovalo zakázkovou výrobu, která by mohla zvýšit finální cenu projektu. 

Barevné schéma 

Jakmile máte předchozí body hotové, můžete začít přemýšlet nad barevným schématem. Kuchyň můžete sladit do strohé černé a bílé, ale i do celé škály dalších odstínů z teplého i studeného spektra barev. 

home 1416381 960 720

Zcela klíčová je barva pracovní plochy, kterou byste měli vybírat jako úplně první. Je mnohem jednodušší k ní pak sladit ostatní prvky v místnosti než v případě, že byste postupovali naopak. 

Pokud si nevíte rady, pak je namístě, abyste si vyhledali či přímo sami vyhotovili barevnou paletu, na které si předem ověříte, že bude celá renovace probíhat hladce a bez jakýchkoliv problémů. 

Rozhodně ale nešlápnete vedle, pokud se rozhodnete pro kombinace: 

  • námořnická modř – petrolejová – teplá světle modrá – mátová – teplá žlutá 
  • neutrální středně hnědá – krémová – béžová – teplá bílá – temně vínová 
  • neutrální středně hnědá – hráškově zelená – béžová – teplá bílá – teplá světle modrá 
  • královská modř – šedomodrá – studená bledě modrá do šeda – mátová – bílá 

Barevných schémat je opravdu mnoho. Stačí si jen vybrat a co možná nejvíce z nich vycházet během nakupování. 

Ladění detailů 

Možná se vám to zdá být podružné, ale je potřeba přemýšlet i nad tím, zda budete během zařizování kuchyně kupovat i zcela nové spotřebiče. Což znamená, že budete muset učinit volbu, zda budou tyto spotřebiče bílé, chromované či v jiné barevné úpravě. Možná jste se ale rozhodli úplně jinak a spotřebiče ukryjete do praktických kuchyňských skříněk. 

Také nezapomeňte na barvytvary a materiály úchytů, které mohou celkový dojem z kuchyně buď úplně pokazit, nebo dokonale pozvednout. 

ginsburgconstruction kitchen 3 330737 960 720

V neposlední řadě se také zamyslete nad dlaždicemi. Budou malé, nebo velké? Světlé, nebo tmavé? Keramické, nebo skleněné? Barevné, nebo neutrální? 

Třešničkou na dortu je pak volba výmalby zdí. Můžete zůstat u čistě bílé. Také ale můžete experimentovat a z barevného schématu vybrat jednu výrazně kontrastní barvu, kterou natřete celou jednu zeď. 

Dekorace a doplňky 

Během zařizování kuchyně není radno podceňovat ani úlohu dekorací a doplňků. Rozhodně by vám neměly chybět nástěnné hodinyani vhodný a dostatečně objemný odpadkový koš. 

kitchen 1867663 960 720

Mezi další věci, které by ve vaší kuchyni neměly chybět jsou: 

  • Průhledné sklenice na cereálie a další sypké suroviny. Budete je mít stále po ruce a zároveň mohou fungovat jako efektní dekorace. 
  • Bylinky a rostliny v nerezových, nebo barevných květináčích. 
  • Žaluzie, nebo vhodné záclony a závěsy. 
  • Správně zvolené osvětlení. 
  • Koberečky, podsedáky na židle, ubrusy, chňapky, utěrky… 

Pokud si nejste jistí, že byste zvládli kuchyň zařídit svépomocí, není žádná ostuda, pokud se rozhodnete využít služeb bytového designera, který vám pomůže naplánovat a realizovat nejlepší řešení pro vaši kuchyň. 

 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář