Jak připravit dokonalý guláš? Na to se názory dost různí. Pravdou ale je, že pokud se budete dopouštět začátečnických chyb, ani ten nejlepší guláš recept vám nebude nic platný. Na co si tedy začít dávat při jeho přípravě větší pozor?
Guláš je oblíbený masový pokrm, který bereme za vlastní i přesto, že jde o původně maďarské jídlo. (Které se navíc do Uher dostalo s velkou pravděpodobností z Turecka.)
Nejspíš se ale shodneme na tom, že na původu pokrmu moc nesejde, zvlášť, když se maso hezky rozpadá a má tu správnou chuť. Ne náhodou se proto s tímto jídlem setkáme třeba v restauracích a hospodách u sjezdovek, protože nás dovede nasytit a zahřát. Samuraj se tedy může jít (řečnicky) bodnout.
Jak to ale udělat, aby se excelentní guláš povedl i doma?
Nejčastější chyby při vaření guláše – děláte je taky?
Stejně jako je tomu třeba u škvaření sádla, i při vaření guláše je možné nadělat spoustu chyb, které vás pak budou hodně mrzet. Proto se půjdeme mrknout na to, jak to udělat, aby si s gulášem nestřihl ostudu ani začátečník.
Cibule
Nejde o francouzskou cibulačku, takže s množstvím cibule raději šetřete. Některé recepty sice uvádí, že by jí mělo být asi podobně, jako je množství masa, ale nezapomínejte na to, že jeho množství se v průběhu vaření zmenší. Ve finále by tedy mohl být váš guláš spíše nasládlý, takže trochu uberte.
Restování
Pozor si dávejte i na špatně orestované maso na úplném začátku přípravy, protože je žádoucí, aby při vaření nepustilo šťávu, ale naopak si ji uchovalo uvnitř. Snažte se tedy restovat pomalu a kostky nechte zatáhnout ze všech stran.
Zrádná paprika
Když se paprika dělá moc dlouho, má tendenci začít hořknout. Z toho důvodu ji při restování přidávejte až v závěru a krátce na to už přidejte do hrnce vývar nebo vodu.
Dlouhé vaření
U guláše platí, že ho neuvaříte za dvacet minut. Proto nikam nespěchejte a zvolte dlouhé vaření, které může být u hovězího masa i o délce tří hodin. Cílem má být rozpadající se maso, takže kostky průběžně kontrolujte a ochutnávejte. Pokud je maso žvýkavé a tuhé, klidně ho nechte ještě vařit.
Dochucení až ke konci
Snažte se odolat a nepřidávejte do masa majoránku a česnek příliš brzy. Jejich chutě totiž mohou v průběhu tepelné úpravy zaniknout. Z toho důvodu česnek i majoránku přidávejte až skoro ke konci.
Den předem
Guláš chutná nejlépe, když se připraví den předem. Pokud ho tedy chcete naservírovat návštěvě, doporučíme vám začít o den dříve.
Zahuštění
Zdá se vám guláš příliš řídký? Můžete ho zahustit tmavou jíškou, ale také třeba nastrouhanou bramborou. Nejlepším řešením je ale nastrouhání chleba, který by měl být (v lepším případě) tvrdý. Čerstvý chleba ale můžete nakrájet na plátky, které dáte vysušit do trouby a pak je můžete rovnou použít.