Domácí sádlo a škvarky jsou pro mnohé oblíbenou chuťovkou, která se nejčastěji servíruje s čerstvě upečeným a křupavým chlebem. Jenže, protože nám pod rukama utíkají vědomosti předchozích generací, mnozí netuší, jak škvařit sádlo (a škvarky) doma. Proto se podíváme na to, co při této proceduře (ne)dělat.
I když jde o kalorickou bombu, domácímu sádlu se škvarky se jen těžko něco vyrovná. Když si ho navíc dáme jenom občas, dokonce to nemusí mít ani významně negativní dopad na naši štíhlou linii.
Navíc, sádlo najde v domácí kuchyni své uplatnění i v dalších částech roku. Dá se jím nahradit olej při vaření guláše, některé ženy ale pečou i křehké sádlové cukroví (které se doslova rozplývá na jazyku).
Než se ale dostanete k tomu, abyste z domácího sádla něco vyrobili, musíte ho mít nejprve nachystané. Proto se podíváme na to, jak na to.
Výběr sádla
Vše začíná už v obchodě. (Tedy, za předpokladu, že nemáte nějaký spolehlivý domácí zdroj.) Hlavní je, aby kupované sádlo bylo opravdu kvalitní, takže si za něj nebojte trochu připlatit. Vaše kroky by měly navíc ideálně směřovat do klasického pultového řeznictví a nikoliv do supermarketu. Také si dejte pozor na to, aby sádlo neobsahovalo zbytky nějakých dalších složek (kůže, maso). Při nákupu vám může pomoci i informace, že na škvaření se nejčastěji používá sádlo ze hřbetu.
Správné zpracování
Krájení sádla může být poměrně fyzicky náročné, z toho důvodu se doporučuje, abyste ho předtím vložili na nějakou dobu do ledničky. Asi nemusíme říkat, že na krájení byste si měli vzít dostatečně ostrý nůž. Při krájení navíc nikam nespěchejte, v ideálním případě by měly být všechny kostky stejně velké. (Cca kolem 2 x 2 cm, protože kostka se při škvaření zmenší i o polovinu.)
Jaký si vybrat hrnec?
První kroky jste nejspíš dobře zvládli, ale jak postupovat dál? Aby to nebylo tak jednoduché, alchymii představuje i výběr správného hrnce ke škvaření. Hrnec by měl být trochu hlubší a určitě by měl mít silnější dno, protože v opačném případě se zvyšuje riziko, že se vám sádlo připálí. Sádlo vložte do hrnce, přidejte k němu 1 hrnek vody a můžete začít se škvařením.
Vaření
Sádlo musíte opravdu bedlivě sledovat. Jakmile se z něj vypaří voda, je hodně důležité, abyste zmírnili plamen. Aby se sádlo nepřiškvařilo, čas od času ho zamíchejte. Dále nepolevujte ve vizuální kontrole. Teplota by neměla přesahovat 120 °C.
Kdy vypnout hrnec?
Tuk se obvykle sejme z plotny ve chvíli, kdy jeho obsah přestane pěnit.
Co pak?
Posledním krokem je přecezení sádla přes sítko. Asi vám nemusíme vysvětlovat, že při kontaktu s horkým sádlem se můžete poměrně snadno opařit, proto byste měli s obsahem hrnce manipulovat s co největší opatrností. Nikam nespěchejte, není to závod.
Skladování sádla
Aby vám sádlo vydrželo, v ideálním případě ho dejte do důkladně vyčištěné uzavíratelné nádoby, ve které ho necháte po přecezení ztuhnout. (Nejlépe by měla být z kameniny nebo z jiného materiálu, který není plast.) Škvarky skladujte odděleně v ledničce, poměrně často se k tomuto účelu používají klasické igelitové sáčky.
Pokud chcete, ze škvarků si můžete připravit chutnou domácí škvarkovou pomazánku. Dají se ale jíst i samotné k chlebu.
Určitě sádlo nenechávejte v otevřené nádobě, protože má dobrou schopnost natahovat vůně a chutě, což se pak může odrazit na jeho horší kvalitě. Zvlášť, když máte v ledničce něco hodně aromatického, co v kombinaci se sádlem vytvoří bizarní kombinaci, kvůli které bude sádlo takřka nepoživatelné.
A co solení?
Někteří lidé při škvaření do sádla přidávají sůl, posléze ale můžete zjistit, že tento postup pro vás není příliš výhodný. Například proto, že takto připravené sádlo se pak nehodí pro použití do sladkých pokrmů, cukroví a buchet. To samé platí i o jakémkoliv dalším koření. Samozřejmě ale můžete postupovat tak, že vyškvařené sádlo dáte do dvou nádob a jednu necháte zcela bez příchuti a druhou si ochutíte přesně podle sebe.
Už jste někdy zkoušeli škvařit sádlo? Pokud ano, povedlo se vám to hned na první pokus?
Naprosto děkuji za tento článek bez zbytečného obalu atd. Toto povazuji za kvalitní článek jak obsahem tak i provedenim děkuji kuchar Tom