Sekaná je jedno z nejoblíbenějších českých jídel. Každý z nás ji připravuje trochu jinak, ale mnoho z nás bojuje s tím, jak ji péct, aby nepraskla. I když totiž nejde o vážný problém, který by ji ubral na chuti, jídlo jíme i očima, takže by se nám mělo v ideálním případě na talíři líbit.
Sekaná se dá vzít spolu s chlebem třeba na výlet do přírody. Také se ale vejde do obědové krabičky, kterou si s sebou berete každý všední den do práce. Dozajista jí ale nepohrdnete ani během víkendového hodování. Tím spíš, pokud vás už omrzel oblíbený samuraj.
Jenže, abychom mohli mít z dobrého jídla prvotřídní zážitek, je důležité, aby také nějak vypadalo. Měli bychom si tedy trochu pohrát i s jeho estetickou stránkou, na kterou může mít negativní dopad nesprávný způsob přípravy.
Přečtěte si: Tohle jsou největší chyby při škvaření sádla
Jak tedy postupovat k pečení sekané, aby na ní nebyla po vytažení z trouby jasně patrná prasklina?
Základní recept na sekanou
Předpokládáme, že se k tomuto článku dostanou i lidé, kteří hodlají v dohledné době zkoušet svou první sekanou v životě. V krátkosti, než se přesuneme k tomu, jak sekanou správně péct, se tedy mrkneme na základní recept.
Budete potřebovat:
- 2 malé cibule
- sůl
- 3 stroužky česneku
- 2 vejce
- mléko
- majoránku
- 2 rohlíky (klidně den staré)
- pepř a kmín
- 1 kg mletého masa
Rohlíky nakrájejte na menší kostky a namočte je do mléka, které by se do nich mělo vsáknout. Posléze do misky vložte maso, které smícháte s namočeným rohlíkem a všemi výše uvedenými ingrediencemi. Aby se maso při tvarování nelepilo, lehce ho poprašte hladkou moukou. Komu přijde směs moc řídká, ten ji může zahustit potřebným množstvím strouhanky. Šiška sekané se pak položí na pekáč a potře se olejem. Povrch sekané také ještě potřete vodou.
Sekanou prvních 10 minut pečte na 200 °C a posléze teplotu snižte na 150 a za průběžného podlévání ji pečte dalších cca 45 minut.
Přečtěte si: Recept na domácí jablečný mošt, který bude chutnat
Tajemství sekané, která nepraskne
O tom, jak se sekaná nakonec povede, rozhodují na první pohled zdánlivé maličkosti. Proto je vhodné se na ně při vaření detailněji zaměřit.
- Pokud není povrch sekané během pečení vysušený, sníží se pravděpodobnost nežádoucího prasknutí, proto je tak důležité ji pravidelně kontrolovat a polévat výpekem a vodou
- Chcete-li mít opravdu jistotu, že výsledná sekaná bude na první pohled pěkná, pečte ji pomalu a déle (takže třeba i 1,5 hodiny)
- Při zpracování masa se doporučuje nepoužívat kuchyňského robota, ale vlastní ruce, kterými maso pořádně prohnětete
Mezi osvědčené triky, které jsme uváděli i ve výše uvedeném základním receptu, můžete najít i jeden z dalších oblíbených, který zajistí, že sekaná bude po vytažení z trouby v pořádku. Před vložením do trouby by se mělo maso potřít vodou. Na základě toho se totiž rychleji zatáhne jeho povrch.
Záleží i na mase
Určitou roli v tom, zda vaše úsilí skončí úspěchem, nebo propadákem, hraje i správný výběr masa. Samozřejmě, to by mělo být mleté. Jaké by ale mělo přesně být?
Nejlepší je, když:
- Na přípravu použijete směs hovězího a tučnějšího vepřového
- Tučnějšího masa by měla být asi ⅓
- Je maso čerstvé a čerstvě namleté (někteří řezníci vám ho namelou u pultu na počkání)
Zcela libové maso se pro přípravu sekané moc nedoporučuje, protože tím, že obsahuje méně tuku, má větší tendenci se šiška sekané rozpadat. Samozřejmě, pokud jde o dietní variantu, nebo vám to nevadí, pak je vše v pořádku. Pokud si ale delší dobu lámete hlavu, jak je možné, že sekaná nedrží pohromadě, mohlo by jít o příčinu problému.
Máte nějaké další tipy a triky, jak zajistit, aby se sekaná nerozpadla a nepraskla?