V minulosti bylo domácí pečení chleba takřka nutností a ovládalo ho velké množství lidí. Dnes je ale situace odlišná, pro zajištění potravy bohatě stačí, abychom zaběhli do nejbližšího pekařství či supermarketu. Jelikož se ale pečení domácího pečiva stalo oblíbenou kratochvílí, podíváme se, proč zrovna váš chleba nemusí vypadat tak, jak byste chtěli.
I když pečení chleba v domácích podmínkách vypadá v nejrůznějších video receptech velmi jednoduše, ve skutečnosti je to docela alchymie. Kromě správně vypracovaného kvásku a bezchybného kynutí musíte zvládnout nastavit požadovanou teplotu v troubě. V průběhu samotného pečení se toho ale také může celkem hodně pokazit.
Mezi běžné problémy, se kterými se můžete při pečení chleba setkat, patří třeba placatý chléb, spálený chleba nebo třeba chléb, který je uvnitř ještě syrový.
Existují nějaké tipy, které by mohly zvýšit vaši šanci na úspěch?
Přesnost především
Někteří lidé přistupují k odměřování přísad v receptech spíš kreativně. Pokud k nim patříte i vy, nemůžete se divit, že vám vybraný recept nebude správně fungovat.
Pozor na kontakt droždí se solí
Nejspíš vám to nikdo nikdy neřekl, ale dalším základním tipem, který byste měli před pečením domácího chleba znát (a je jedno, jestli půjde o chléb v domácí pekárně nebo o kváskový chléb při pečení v troubě), droždí by nemělo přijít do přímého kontaktu se solí. (Jak si jistě správně pamatujete, kvasinky potřebují ke svému množení cukr. Solí je zabijete.) Sůl a droždí tedy vždy dávejte na opačnou stranu těstového základu.
Pozor na vodu
Při přípravě těsta by se vám neměla utrhnout ruka s vodou. Základ jinak bude příliš řídký a bude prakticky nemožné s ním normálně pracovat.
A co vzduch?
Aby těsto na chleba správně vykynulo, je hodně důležité, aby se k němu nedostal vzduch. Někdo si vystačí s tím, že mísu se základem přikryje kuchyňskou utěrkou, výsledek si ale můžete pojistit i tím, že přes okraj nádoby natáhnete potravinářskou fólii, která průchodu vzduchu efektivně zabrání. V úvahu pro vás může přicházet i kombinace fólie a utěrky, s tím, že fólie přijde na řadu jako první.
Doba kynutí
Kdo peče poprvé a chce mít jistotu, že chléb hezky nakyne, ten ho může nechat pracovat o nějakou chvíli déle. Jenže, ani překynuté těsto na chleba není úplně výhra, protože během pečení se z něj může stát nevzhledná placka. Že je těsto připravené na pečení poznáte podle toho, že po zamáčknutí prstu dovnitř se těsto postupně vrátí do původního tvaru.
Bez páry to nepůjde
Během pečení by nemělo být prostředí v troubě příliš suché. Z toho důvodu se vyplatí do ní (alespoň na 20 minut) dát ohnivzdornou nádobu, která bude naplněná teplou vodou.
Neotvírat!
Zároveň prvních 20 minut pečení troubu vůbec neotevírejte. V opačném případě na konci svého snažení dostanete placatý a měkký bochník, který bude mít k dokonalosti daleko.
Zkoušeli jste někdy péct domácí chleba? Pokud ano, povedl se vám na první pokus?