Zavařování je disciplína, které se lidé věnují během letních měsíců. Do sklenice lze zavřít ledasco. V hlavní sezóně ale patrně sáhnete po okurkách. Jelikož se dají podávat s širokou paletou jídel, byla by škoda, abyste zavařování této zeleniny v troubě propásli.
Milujete vaření a zároveň rádi experimentujete? Pokud ano, pak byste si během letošní hlavní sezóny neměli nechat ujít zavařování okurek. Jde o aktivitu, která vám zpříjemní odpoledne. A zároveň po ní budete mít v ruce hmatatelný výsledek. Který si pak navíc budete moci užívat mnoho měsíců v roce. Protože něco vydrží.
Jak ale k zavařování okurek přistoupit, když s ním nemáte dosud žádnou zkušenost? Nemůžete ho nějak pokazit? Pokud se budete držet níže uvedených postupů, tak nikoliv.
Zavařování okurek – nejlepší cesta
Zavařovat okurky jde několika způsoby. Záleží to ponejvíce na tom, jaký máte typ trouby. Někdo ji nemá, takže zavařuje okurky v mikrovlnce. V jiných případech zase lidé hledí na typ trouby, který mají v kuchyni. V zásadě nelze říct, který z těchto postupů je nejlepší. Každý má svá specifika a svá pro a proti. Proto je nejlepší, když se s každým z nich rozhodnete seznámit.
Zavařování okurek v horkovzdušné troubě
Vezměte plech s vysokým okrajem a na jeho dno položte čistou bavlněnou utěrku. Na plech vyskládejte sklenice, které budou naplněné okurkami a nálevem. (Očištěné okurky se zeleninou jako je cibule, nebo mrkev, zalijte lákem. Stačí si koupit zavařovací prášek, na kterém je návod k přípravě.)
Sklenice na plechu by měly být zavřené a neměly by se navzájem nijak dotýkat. Na dno plechu nalijte asi 2 cm horké vody. Nastavte teplotu na 220° C a v závislosti na velikosti sklenice zavařujte 8-13 minut.
Zavařování okurek v mikrovlnné troubě
Postup přípravy sklenic a jejich obsahu je stejný, jako v předešlém případě. Důležité je především to, abyste postupovali podle návodu na nakládáčku, který se dá sehnat v prakticky každém obchodě s potravinami. (Je extrémně důležité, aby sklenice měly šroubovací víčko. Nesmí být ale utažené příliš natěsno.)
Do mikrovlnky dejte kameninový, nebo porcelánový talíř a na něj postavte zavřenou sklenici s okurkami. Pokud máte mikrovlnnou troubu s výkonem 700 W, sterilování bude trvat u sklenice o objemu okolo 700 ml cca 6 minut. Výkon 800 W čas dokončení urychluje. Obvykle bude várka hotová za 5 minut. Nejkratší čas bude mít sterilování v mikrovlnce o výkonu 900 W. To bude trvat zhruba 4 minuty.
Myslete ale na to, že jde o čas pro jednu sklenici. Ačkoliv nepotřebujete troubu, pokud budete sterilovat několik sklenic najednou, může se to trochu protáhnout. Menší sklenice s okurkami (cca 300 ml) se dají v mikrovlnce připravit už za 3 minuty. Po vytažení z mikrovlnky dotáhněte víčko, postavte sklenice dnem vzhůru na utěrku a nechte vychladnout.
Zavařování okurek v elektrické troubě
Pokud se rozhodnete zavařovat v elektrické troubě, snižte teplotu na 95° C. Při zavařování platí stejný postup jako při zavařování okurek v horkovzdušné troubě. Taktéž potřebujete vodu, plech, utěrku a několik sklenic, které se vzájemně nijak nedotýkají. Jen počítejte s tím, že kvůli nižší teplotě bude zavařování možná trvat o malou chvíli déle.
Po vytažení z trouby zkontrolujte, že jsou zavařovací sklenice dobře utažené a položte je dnem vzhůru na čistou utěrku. Takto nechte sklenice stát až do doby, dokud úplně nevychladnou.
Co z výše uvedených postupů plyne? Především to, že i když zavařování okurek v mikrovlnce může být dobrým řešením pro lidi, kteří nemají troubu, jde o zdlouhavější a mnohem komplikovanější postup. Je totiž potřeba myslet na to, aby víčko bylo ze vhodného materiálu. Kovové předměty v mikrovlnce totiž mohou způsobit nežádoucí explozi.
Máte nějakou zkušenost se zavařováním okurek? Pokud ano, jaký způsob jejich přípravy jste si zvolili?