Máte v kuchyni, nebo v koupelně kapající kohoutek? V případě že ano, tak ho rychle opravte. Jinak se vám mohou dost znatelně zvýšit účty za vodu. Nemluvíme vůbec o tom, že je to velká rána pro všechny snahy o ekologické smýšelní. Nevíte, jak na to? My vám to mile rádi povíme!
Kapající kohoutky jsou hříchem českých domácností, které skoro nikdo neřeší. Však, proč se znepokojovat pár kapkami vody. Když se ale nastřádá jedna ke druhé, brzy je z nich litr. Který nevyužit končí v odpadním potrubí. A co víc – za každý odběr musíte zaplatit.
Jak tedy vidíte, tento problém se vyplatí co nejdříve řešit. Jen díky tomu přispějete zlepšení klimatu a ušetřené peníze investujete do něčeho, co vám dělá radost.
Pokud nejste od přírody domácí kutilové, kteří se s chutí vrhají do každé druhé výzvy, mrkněte do našeho návodu a zjistěte, co přesně máte provést.
Příčiny kapajícího kohoutku
Úplně na začátku se podíváme na to, co může mít na vznik kapajícího kohoutku vliv. Díky tomu budete vědět, co si máte hlídat. Také snáze předejdete jeho poškození.
Kapání vodovodního kohoutku může způsobit:
- Staré těsnění
- Koroze ventilů
- Ztráta těsnění
Někdy lze předejít kapání i tím, že pořádně dotočíte matici, která drží kohoutek. To jde ale jen v případě, že máte starší typ baterie.
Jak opravit kapající kohoutek
Co budete potřebovat: Klíč, sadu šroubováků (ideálně s výměnnou koncovkou), olej, náhradní podložky a těsnění
Ještě předtím, než začnete s jakoukoliv manipulací s kohoutkem najděte přívod vody a zavřete ho. Jinak hrozí, že budete mít v kuchyni solidní potopu. Dokud tak neučiníte, do ničeho dalšího se nepouštějte. Před manipulací s kohoutkem také vypusťte vodu, která je přítomná v trubkách.
Jakmile budete mít tento bod bezpečně hotový, vezměte plochý šroubovák a odstraňte držadla, kterými regulujete tok teplé a studené vody. Pod každým objevíte něco jako šroubek. Ten se musí povolit a vyndat, protože právě pod ním se nachází těsnění.
Staré těsnění odstraňte a nahraďte ho novým. (Je ale důležité znát jeho správný průměr, jinak to nebude fungovat.) Nasaďte ho na místo a šroubek vraťte zpátky. Následně na kohoutek namontujte páčky a zkuste pustit vodu. Pokud vše funguje normálně a voda nikde neprosakuje, znamená to, že máte úkol hotový. (V případě že se vyskytnou potíže, je nutné zjistit, zda proběhla správná instalace, máte správnou velikost těsnění, nebo v kohoutku nemáte ještě nějakou další závadu, kterou je potřeba řešit.)
Tipy, jak uspořit další vodu v kuchyni
Jak už bylo řečeno, kapající kohoutek je jedním bodem většího problému, kterým je nadměrné plýtvání vodou. Proto se v závěru podíváme na to, jakými všemi způsoby ji můžete uspořit.
Pomoci vám může:
- Zavírání přívodu vody před delším odjezdem z domu
- Recyklace vody (při umývání ovoce, nebo zeleniny můžete vodu uschovat pro zalévání pokojových rostlin, nebo zahrady)
- Menší spotřeba vody během ručního umývání nádobí (pokud nemáte dvojí dřez, který by vám umožnil oplach nádobí ve studené vodě, můžete si obstarat dostatečně velký lavor, díky kterému se vám nebude míchat teplá voda se studenou)
- Menší myčka nádobí (menší myčka potřebuje méně vody)
- Přebytečnou vodu z rychlovarné konvice nalijte do konvice s čajem, uvařte si kávu, nebo ji uschovejte ve speciální konvičce pro zalévání květin (voda ale musí nejprve dostatečně vychladnout)
Jakým způsobem šetříte vodu ve své domácnosti vy?
Zdroje informací
https://www.popularmechanics.com/home/interior-projects/how-to/a3095/5-steps-to-fix-a-leaky-faucet-15470175/ – Jak opravit kapající kohoutek (anglicky)
https://www.forbes.com/sites/houzz/2015/03/31/11-ways-to-save-water-at-home/?sh=aa46f0b166c2 – 11 způsobů, jak doma šetřit vodu