Na první pohled se to možná nezdá, ale vybrat správnou sklenici na víno je často jako řešit rovnici o několika neznámých. Abyste si neuřízli ostudu, povíme vám, kterou na co použít.
Při domácím popíjení vína vám na vzhledu a velikosti skleničky mnohdy až tak nesejde. Když ale pořádáte oslavu, nebo se dostanete do vyšší společnosti, kde se dodržuje tradiční prostírání stolu, je potřeba je znát. Jinak byste mohli nejen někoho urazit, ale dokonce působit dojmem burana, kterému čouhá sláma z bot.
Kdo se má ale v džungli sklenic na víno jednoduše vyznat?
Sklenice na bílé víno
Když se budeme držet gastronomických pravidel, ta nám říkají, že začínáme podáváním bílých vín a dále postupujeme k těm červeným. Z toho důvodu začínáme skleničkami na bílé víno i my. Ty bývají (v porovnání s těmi na červené) nápadně menší.
Podle typu vína je rozdělujeme na sklenice pro:
- Chardonnay
- Viognier
- Bílá šumivá vína
- Sladká bílá vína
Samostatnou kapitolu pak představují vintage sklenice na bílá vína, které poznáte podle široké, ale zároveň nízké (kulaté) mističky.
Co se týče sklenice pro Chardonnay, tu by nejlépe charakterizoval tvar podobný rovnému písmenu U. Tento typ sklenice na bílé víno vám nese chuť na špičku a na strany jazyka. Sklenice na Viognier může být trochu menší a její vrchní část se jakoby uzavírá dovnitř. Je to proto, že je důležité, aby se k vínu nedostalo přebytečné množství kyslíku, který by mohl negativně ovlivnit jeho vůni a chuť.
Sklenicím, které jsou určené pro podávání šumivých bílých vín se říká flétna. Oproti těm klasickým jsou rovné, úzké a vysoké. Tento tvar mají proto, aby víno dokázalo perlit co možná nejdéle. (A v takové podobě se dostalo i na váš vytříbený jazýček.)
Sklenice na sladká bílá vína je oproti sklenici na Chardonnay podstatně menší. Její část nad stonkem mírně napodobuje tvar tupého V. Těsně nad rozšířením se ale opět uzavírá dovnitř. Je to proto, že tato sklenice pomáhá směrovat většinu chuti do zadní části jazyka. (Takže vám víno nepřijde nesnesitelně sladké.)
Sklenice na červené víno
Sklenice na červené víno bývají o poznání větší. Stejně jako bílé je ale rozdělujeme podle toho, jaké odrůdy z nich hodláme pít.
Můžete se setkat se sklenicemi na:
- Cabernet
- Burgundské
- Bordeaux
- Zinfandel
- Pinot Noir
- Rosé
Sklenici na Cabernet poznáte prakticky okamžitě. Kromě toho, že je vysoká vám může její tvar z boku připomínat poněkud disproporční kosočtverec. (Dole kratší a širší, nahoře dlouhý a úzký.) Tento tvar dokáže nejlépe ochránit výrazné aroma dané odrůdy.
Co se týče sklenice na Burgundské/Burgundy, ta je nízká a baňatá, s mírně uzavřeným hrdlem. Takové sklenice jsou ideální pro kroužení a pro okouzlené vdechování aroma, které má šanci se v této sklenici na víno plnohodnotně rozvinout. Celkem snadno rozpoznatelná je i vinná sklenice na Bordeaux, jejíž část nad stopkou imituje písmeno V, ze kterého vybíhají do výšky dovnitř uzavřené (rovné) stěny.
Sklenice na odrůdy Zinfandel jsou velmi podobné těm na bílé víno. Jen jsou větší a jejich hrdlo je v porovnání s částí nad stopkou o poznání užší. Sklenice na Pinot Noir jsou dole hodně baňaté. U hrdla se ale otevírají ven. Sklenice na Rosé se pak vyznačuje menší velikostí a tvarem, který lze nejlépe přirovnat k tulipánu.
Jaké známe další vinné sklenice?
Tohle není celkový výčet sklenic na víno, které existují.
Speciálně rozlišujeme i sklenice na:
- Sherry
- Portské
Víno se dá ovšem pít i ze sklenic bez stopky. Tato varianta ale není u nás příliš běžná, takže se jí nebudeme zabývat.
Dokážete rozlišit všechny sklenice na víno?